Ceny nájmů za posledních 6 měsíců klesly nejen v Praze

29. října 2020

Zkoumali jsme vývoj cen bytů k pronájmu v období od února do července 2020, abychom zjistili, jaký vliv měla omezení související s nemocí COVID-19. V Praze v tomto období klesly ceny nájmů o 9,5 %. Levněji lze sehnat bydlení i v Jihlavě, Ústí nad Labem nebo Olomouci. Naopak se zdražilo třeba v Českých Budějovicích nebo Hradci Králové.

Analýza tisíců nabídek bytů k pronájmu odhalila, jak se vyvíjí ceny v největších městech Česka. Pro srovnání jsme použili jen nabídky bytů o podlahové ploše od 40 do 70 m2, které jsou ve velmi dobrém stavu, po kompletní rekonstrukci nebo v novostavbě, aby měl na cenu co nejmenší vliv stav a velikost bytu.

Vývoj nabídkových cen bytů k pronájmu mimo Prahu

Největší pokles cen mimo Prahu jsme zaznamenali v Jihlavě. Pro představu 50metrový byt ve velmi dobrém stavu jste zde ještě v únoru pořídili v průměru za 10 500 Kč měsíčně. Nyní je to o 1 000 Kč měsíčně méně.

Prodejní ceny nemovitosti rostou z důvodu neustále klesající nabídky. U pronájmů je tomu přesně naopak. Zde je počet volných bytů v některých městech o desítky procent vyšší, než tomu bylo v únoru tohoto roku.

V následující tabulce vidíte, jak se lišil počet bytů k pronájmu o zmíněné ploše 40 až 70 m2 ve velmi dobrém stavu, po kompletní rekonstrukci nebo v novostavbě, které jsme zaznamenali z veřejných nabídek na internetu. Data nám ukazují změnu oproti stavu v únoru 2020. Nejvíce nových nabídek přibylo v Liberci, kde se v červenci inzerovalo o více než dvě třetiny bytů více než v únoru. Jediným z uvedených měst, kde je nabídka nižší než před koronavirovou krizí, je Hradec Králové.

Vývoj počtu nabídek k pronájmu mimo Prahu

Nejvíce se karanténní opatření promítly do nájmů v Praze, a to především v historickém centru. Na Praze 1 evidujeme pokles ceny bytů od února o 17 % a na Praze 2 o více než 12 %. Nejedná se však pouze o turistické oblasti, kde se uvolnilo mnoho bytů a to stlačilo ceny dolů.

Počet volných bytů k pronájmu stoupl za posledních 6 měsíců ve všech městských částech o desítky procent. Na Praze 1 se inzerovalo v květnu o 180 % více bytů než tomu bylo v únoru. Tento počet však od té doby klesá a nyní je nabídka v centru hlavního města zhruba dvojnásobná. U ostatních městských částí lze pozorovat spíše zpomalení růstu počtu nabídek.

Vývoj počtu nabídek k pronájmu v Praze

Strmý růst počtu volných bytů k pronájmu se zastavil v květnu. Od té doby je nabídka v Praze téměř konstantní. To je důvod, proč v červnu a červenci již ceny nájmů neklesají, jako tomu bylo v posledních měsících. V některých městských částech naopak začaly pronájmy mírně zdražovat. Pořád však většinou pořídíte podnájem levněji než z kraje tohoto roku.

Analýza vznikla ve spolupráci s Valuo.cz

Prodejte nemovitost s námi a dostaňte z ní maximum

Ušetříme vám čas, starosti a peníze.

Najdeme vám
solidního nájemce

Dostaneme z vašeho pronájmu maximum s minimem starostí.

Finance pod jednou střechou

  • Komplexní poradenství
  • Hypotéka od KAPITOLu
  • Energie a pojištění
  • Právní služby
Náš web využívá soubory cookies k účelům statistiky a analýzy návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich využitím. Více informací o cookies naleznete zde.