DOBRÁ ZPRÁVA PRO REALITNÍ TRH – HYPOTÉKU ZÍSKÁTE S VÝRAZNĚ NIŽŠÍM PŘÍJMEM

8. června 2023

Česká národní banka zrušila jedno z pravidel pro poskytování hypoték. Od letošního července už nebudete muset splňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu, tzv. parametr DSTI.

Parametr DSTI stanovuje podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o hypotéku. Žadatelé nad 36 let tak mohou na úvěr vynakládat maximálně 45 % svých příjmů a žadatelé do 36 let maximálně 50 % svých příjmů. Od července však tento limit končí.

V době, kdy bojujeme se zvýšenou inflací, je nutné dodržovat přísné podmínky pro poskytování hypoték. Při vyšších úrokových sazbách však ukazatel DSTI není zapotřebí,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

O KOLIK MENŠÍ PŘÍJEM VÁM NOVĚ BUDE STAČIT K ZÍSKÁNÍ HYPOTÉKY

Parametr DSTI je z pohledu potřebné výše příjmu pro získání hypotečního úvěru, oproti parametru DTI (poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu), VELMI omezující. Tak například při pořízení nemovitosti s cenou 7 000 000 Kč, při současné úrokové sazbě 5,89 %, potřebujete pro získání hypotéky čistý měsíční příjem 74 000 Kč. Kdežto od 1. července, kdy už parametr DSTI nebude platit, vám vystačí, když budete pravidelně vydělávat 55 000 Kč měsíčně. Tedy o čtvrtinu méně!

CO TO ZNAMENÁ PRO HYPOTEČNÍ A REALITNÍ TRH

DSTI je nejvíce limitujícím parametrem, díky němuž velká část žadatelů bonitně neprochází, i když by reálně dokázala úvěr splácet (ukázkovým příkladem jsou OSVČ využívající 60% nákladový paušál, ovšem jejich reálné náklady jsou nižší). Očekává se tak, že rozhodnutí ČNB výrazně zvýší počet úspěšných žadatelů o hypoteční úvěr, což povede k oživení trhu s bydlením. 

A CO PARAMETRY LVT A DTI? TY ZŮSTÁVAJÍ STEJNÉ 

S ohledem na přetrvávající nadhodnocení cen nemovitostí k bydlení (na konci prvního čtvrtletí 2023 byly o 57 % vyšší, než by odpovídalo úrovni příjmů mediánové domácnosti, a zhruba o 23 % vyšší, než by odpovídalo požadovaným výnosům z pronájmu nemovitosti) zůstává v platnosti horní hranice ukazatele LTV na 80 % hodnoty nemovitosti, respektive 90 % pro žadatele mladší 36 let. Tento ukazatel udává procentuální poměr mezi výší hypotečního úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti.

Zároveň zůstává platný i takzvaný limit DTI, který vypovídá o celkovém zadlužení žadatele v násobcích jeho čistého ročního příjmu. Podle ČNB může tento dluh činit maximálně 8,5 násobek ročních čistých příjmů, respektive 9,5 násobek pro žadatele do 36 let.

CHCETE BYDLET VE VLASTNÍM? S NÁMI SE HYPOTÉKY NEMUSÍTE BÁT

Pomůžeme vám najít ideální řešení na financování vlastního bydlení. Díky silné pozici na trhu zařídíme nejnižší úrokovou sazbu a různá speciální zvýhodnění, která banky svým klientům běžně nedávají.

Pokud máte doplňující dotazy nebo zájem o výhodnou hypotéku, neváhejte kontaktovat svého poradce nebo naši klientskou linku.

Prodejte nemovitost s námi a dostaňte z ní maximum

Ušetříme vám čas, starosti a peníze.

Najdeme vám
solidního nájemce

Dostaneme z vašeho pronájmu maximum s minimem starostí.

Finance pod jednou střechou

  • Komplexní poradenství
  • Hypotéka od KAPITOLu
  • Energie a pojištění
  • Právní služby