HYPOTEČNÍ SAZBY JSOU POD 5 %. CO NA TO CENY NEMOVITOSTÍ?

29. února 2024

Hypoteční sazby dále klesají. Bankovní rada ČNB totiž snížila základní sazbu o půl procentního bodu, na 6,25 %, čímž zrychlila uvolňování měnové politiky, se kterým začala v prosinci snížením sazby o čtvrt procentního bodu. Očekává se, že tento trend bude pokračovat i v následujících měsících. Jak na to ale zareagují ceny nemovitostí? Kdy bude nejlepší čas pořídit si vlastní nemovitost? Odpovíme vám v článku.

Česká národní banka znovu snížila úrokové sazby, čímž reaguje na vývoj inflace. Aktuální sazba 6,25 % je tak na nejnižší úrovni od června 2022. Na další pokles sazeb netrpělivě čekají především zájemci o hypotéky nebo ti, kterým má v blízkém období končit fixace.

„Další kroky ČNB se budou odvíjet od příchozích dat, na dalším jednání koncem března však lze očekávat opětovný pokles sazeb o půl procentního bodu. Pokud bude letošní inflační vývoj příznivý, nelze nakonec vyloučit ani výraznější pokles sazeb v jednom kroku o 0,75 procentního bodu,“ myslí si Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace. Základní úroková sazba na konci roku 2024 by se tak pravděpodobně měla pohybovat kolem 4 %, případně mírně pod touto hranicí.  

Tuto prognózu zpětně potvrzuje i aktuální inflace. ČNB totiž při snižování základní sazby ještě neměla údaje o inflaci za leden. Čísla z ekonomiky však naznačovaly, že by se měla pohybovat kolem tří procent. Teď už jsou však data za leden známá a výsledek je mnohem lepší, než očekával trh i centrální banka – meziroční inflace klesla o 4,6 procentního bodu a je tak nejnižší od března 2021, tzn. inflace v lednu dosáhla 2,3 %. Podle ekonomů tak může centrální banka pokračovat ve snižování úrokových sazeb, a to i výrazněji.     

                        Spočítat hypotéku                     

 

NEJLEPŠÍ ČAS POŘÍDIT SI VLASTNÍ NEMOVITOST JE PRÁVĚ TEĎ

Jakto? Nemovitostí k prodeji je dnes na trhu poměrně málo. Průměrné nabídkové ceny bytů začaly koncem loňského roku spíše mírně růst, a to samé platí i pro rodinné domy a pozemky. Reálné ceny všech typů nemovitostí se však dají stále vyjednat se slušnou slevou. Otázkou je, na jak dlouho, protože zatímco u hypoték se predikuje zlevňování (aktuální sazba atakuje hranici pod 5 %), ceny nemovitostí budou v dlouhodobém horizontu růst. Proto je lepší koupit nemovitost teď levněji a s dražší hypotékou, kterou za pár let refinancujete, než čekat na klesající úroky.   

Zároveň, vedle postupného zlevňování hypoték, Česká národní banka zrušila dvojici důležitých omezení (DTI – celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu, DSTI – poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem), což zvyšuje dostupnost hypoték pro větší počet žadatelů. Poptávka po nemovitostech tak dále poroste. Co z toho vyplývá?

Zvažujete-li nemovitost k vlastnímu či investičnímu bydlení, už není čas váhat. Příležitost využít dobrou pozici kupujícího, kdy můžete ještě vyjednávat o lepší ceně nemovitosti, bude brzy pryč. Naopak výrazně posílí vyjednávací pozice majitelů nemovitostí.

CHCETE BYDLET VE VLASTNÍM? S NÁMI SE HYPOTÉKY BÁT NEMUSÍTE

Pomůžeme vám najít ideální řešení na financování vlastního bydlení. Díky silné pozici na trhu zařídíme nejnižší úrokovou sazbu a různá speciální zvýhodnění, která banky svým klientům běžně nedávají.

Pokud máte doplňující dotazy nebo zájem o výhodnou hypotéku, stačí vyzkoušet naší hypoteční kalkulačku zde.

                        Spočítat hypotéku                     

Prodejte nemovitost s námi a dostaňte z ní maximum

Ušetříme vám čas, starosti a peníze.

Najdeme vám
solidního nájemce

Dostaneme z vašeho pronájmu maximum s minimem starostí.

Finance pod jednou střechou

  • Komplexní poradenství
  • Hypotéka od KAPITOLu
  • Energie a pojištění
  • Právní služby