HYPOTÉKY ZLEVŇUJÍ UŽ PÁTÝ MĚSÍC ZA SEBOU

20. října 2023

Pokud toužíte po vlastním bydlení nebo patříte mezi ty, kterým v nedávné době skončila fixace levného hypotečního úvěru, díky čemuž na vás dopadly šesti až sedmiprocentní sazby, tak určitě nedočkavě vyhlížíte zlevňování hypoték. Nedivíme se… Ty sice zlevňují už pátý měsíc v řadě, ale bohužel nijak výrazně – drží se mezi pěti až šesti procenty. A Česká národní banka se k výraznějšímu snižování sazeb v dohledné době velmi pravděpodobně nechystá.

Průměrná úroková sazba na počátku října klesla na 6,05 % ze zářijových 6,1 %. Snížila se tak už pátý měsíc za sebou – srpen 6,19 %, červenec 6,24 %, červen 6,3 % a květen 6,32 %. Aktuálně je na stejné hodnotě jako v červnu 2022. Toto snižování úrokových sazeb mají na svědomí akční slevy jednotlivých bank a také nabídky nižších sazeb pro tzv. zelené hypotéky, u kterých musí financovaná nemovitost splňovat energetickou náročnost A nebo B. 

JEDEN PŘÍKLAD ZA VŠECHNY – MÉNĚ JEN O 120 KČ/MĚSÍČNĚ

Měsíční splátka hypotéky na 3 500 000 Kč sjednané do 80 % LTV (zástavní hodnota nemovitosti) při splatnosti 25 let a průměrné úrokové sazbě 6,05 % klesla o 120 Kč, a to na 22 650 Kč. Za posledních pět měsíců se hypoteční splátka snížila o téměř 600 Kč.

TIP K PŘEČTENÍ: ZA PŘEDČASNÉ SPLACENÍ HYPOTÉKY SI NOVĚ PŘIPLATÍTE

MÍRNÉ ZLEVŇOVÁNÍ HYPOTÉK NAPŘÍČ SKORO VŠEMI FIXACEMI 

Nejvýraznější pokles úrokových sazeb se konal u hypoték fixovaných na jeden rok:

 • do 80 % LTV úroky zlevnily o 0,14 procentního bodu na 6,43 %
 • nad 80 % LTV (hypotéky pro mladé do 36 let) úroky zlevnily o 0,08 procentního bodu na 6,01 %

Hypotéky fixované na tři roky:

 • do 80 % LTV úroky stagnují na 6,04 %
 • nad 80 % LTV úroky zdražily o 0,05 procentního bodu na 6,38 %

Hypotéky fixované na pět let:

 • do 80 % LTV úroky stagnují na 5,84 %
 • nad 80 % LTV zdražily o 0,06 procentního bodu na 6,18 %

Hypotéky fixované na deset let:

 • do 80 % LTV zlevnily o 0,07 procentního bodu na 5,88 %
 • nad 80 % LTV zlevnily o 0,01 procentního bodu na 6,22 %

VÝRAZNÉ SNÍŽENÍ ÚROKOVÉ SAZBY JE V RUKOU ČNB

Bankovní rada ČNB na posledním zasedání 27. září svou základní sazbu, od které se odvíjí úrokové sazby tuzemským bank, nezměnila a stále ji drží na sedmi procentech. Další zasedání je plánované na 2. listopadu. V souvislosti s ním se mluví buď o snížení základních úrokových sazeb nebo o ponechání sazby na současné hodnotě, a to až do konce letošního roku. To však velmi pravděpodobně nezabrání tomu, že úrokové sazby hypoték budou i nadále velmi pomalu klesat. 

NIŽŠÍ SAZBY ZASE ROZTOČÍ CENY NEMOVITOSTÍ

Očekává se, že jakmile hypotéky začnou více zlevňovat, ceny nemovitostí půjdou opět nahoru. A to hlavně v žádaných lokalitách, jako jsou velká města nebo horské apartmány. Proto je lepší koupit nemovitost teď levněji a s dražší hypotékou, kterou za pár let refinancujete, než čekat na klesající úroky.  

CHCETE BYDLET VE VLASTNÍM? S NÁMI SE ANI V DNEŠNÍ DOBĚ HYPOTÉKY BÁT NEMUSÍTE 

Pomůžeme vám najít ideální řešení na financování vlastního bydlení. Díky silné pozici na trhu zařídíme nejnižší úrokovou sazbu a různá speciální zvýhodnění, která banky svým klientům běžně nedávají.

Pokud máte doplňující dotazy nebo zájem o výhodnou hypotéku, neváhejte kontaktovat svého poradce nebo naši klientskou linku.

Prodejte nemovitost s námi a dostaňte z ní maximum

Ušetříme vám čas, starosti a peníze.

Najdeme vám
solidního nájemce

Dostaneme z vašeho pronájmu maximum s minimem starostí.

Finance pod jednou střechou

 • Komplexní poradenství
 • Hypotéka od KAPITOLu
 • Energie a pojištění
 • Právní služby